1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

İpek Çeken

ipek-ceken-002

1966'da Ankara'da dogan Ipek Çeken, ilkokul eğitimini Ankara Namık Kemal İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini  ise TED Ankara kolejinde tamamladıktan sonra, 1984 yılında, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümüne girmiş, 1988 yılında birinci olarak mezun olmuş ve Ihsan Doğramacı Üstün Başarı ödülünü almıştır.

Tiyatronun yani sıra müzik çalışmaları da yapan İpek Çeken, TRT Ankara Çocuk Korosu ve TRT Ankara Gençlik Korosunda korist olarak çalışmalarda bulunmuştur. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılığı yanı sıra bir süre Ankara Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü görevlerinde de bulunan Çeken, halen Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı olarak çalışmakta olup, birçok tiyatro oyununda değişik roller üstlenmiştir. Tiyatro oyunculuğunun yani sıra televizyon dizilerinde, eğitim ve magazin programlarında oyuncu ve sunucu olarak da yer almıştır.

Sanatçı ayrıca,2005 Mart ve Nisan aylarında 6 hafta boyunca  Amerika Birleşik Devletlerinin Kültür Değişim Programı çerçevesince Amerikan Hükümeti tarafından Tiyatro Festivallerine ve eğitim kurumlarındaki seminerlere katılıp, Amerikalı önemli yönetmen ve oyuncularla mesleki görüş alış verişinde de bulunmuştur.

Share
Yandex.Metrica